تعویض چرخ صندلی اداری

هدف ما در این مقاله، توضیح در رابطه با تعویض چرخ صندلی اداری است. اما برای این که بتوانیم اطلاعاتی درباره تعویض چرخ صندلی اداری بدهیم، در ابتدا باید با صندلی اداری و انواع چرخ آن ها آشنا شویم و سپس به توضیح تعویض آن بپردازیم.

تعویض چرخ صندلی اداری
آشنایی با چرخ صندلی اداری:

امروزه در اغلب اداره ها، شرکت ها و یا حتی منزل افراد، از صندلی های اداری استفاده می شود. این صندلی ها که از آن ها با عنوان صندلی ارگونومیک یاد می شود، توانسته اند راحتی را برای استفاده کنندگان خود به ارمغان بیاورند. استفاده از صندلی های اداری این قابلیت را به افراد داده که، به راحتی به هر نقطه ای میز که می خواهند دسترسی داشته باشند. صندلی های اداری اما با کمک چرخ های خود کامل می شوند و بدون آن ها هیچگونه قابلیتی ندارند. معمولا چرخ های صندلی اداری به دو نوع؛ pvc و معمولی تقسیم می شوند. که در ادامه مقاله توضیحی درباره هر کدام از آن ها خواهیم داد.
چرخ های pvc بیش تر روی پارکت و موزاییک ها استفاده می شوند، اما چرخ های ساده قابلیت خوردگی بالایی دارند و برای این سطوح مناسب نیستند.چرخ های صندلی اداری اغلب چرخ های پنج پایه و یا سه پایه هستند. همان طور که مشخص است، چرخ های پنج پایه تحمل وزن و فشار بیش تری را نسبت به چرخ های سه پایه دارند و احتمال واژگون شدن آن ها کمتر است.
اما هرکدام از چرخ های صندلی اداری، به سطحی که در آن استفاده می شود بستگی دارد.


اتصالات در چرخ های صندلی اداری:

در چرخ صندلی های اداری، اتصالات مختلف و گوناگونی وجود دارد. اما در همه آن ها اغلب یک لوله و میله برای این که پایه و چرخ به یکدیگر متصل شوند، وجود دارد. این لوله و یا میله، می تواند پین دار، دارای خار و یا رزوه دار باشد. این اتصالات باعث شده اند تا، چرخ ها پرسی، پرچی، پیچی و هزارخاری باشند.
نکته ای که در خرید و یا تعویض چرخ صندلی اداری باید مد نظر داشت، این است که؛ چرخ ها باید متناسب با محیطی که مورد استفاده قرار می گیرند، خریداری و تعویض شوند. زیرا اگر چرخ صندلی اداری مناسب با کف محیط نباشد، می تواند باعث خوردکی و یا کند شدن حرکت شود و اصطکاک چرخ پایین بیاید.

اتصالات چرخ های صندلی اداری
انواع چرخ های صندلی اداری:

با توجه به توضیحاتی که درباره چرخ های صندلی اداری داده شد، برخی از این چرخ ها در میان افراد برای استفاده رواج بیش تری دارند. این چرخ ها عبارتند از:
چرخ های نایلونی یا پلاستیکی: اغلب این چرخ ها، حرکتی نرم و روان دارند و می توانند در برابر ضرباتی که به آن ها وارد می شود استقامت بالایی داشته باشند. این چرخ ها همچنین، در هنگام جابجایی و کشیده شدن روی سطوح صدای کمی تولید می کنند. از جمله مکان هایی که برای استفاده از این چرخ ها مناسب است، می توان به درمانگاه ها، بیمارستان ها و کتابخانه مدارس اشاره کرد.
چرخ های بعدی، چرخ صندلی اداری پلی یورتان است. این چرخ ها به صورت روان حرکت می کنند و قابلیت خوردگی آن ها بسیار کم است، یعنی مقاومت بالایی در برابر ضربات دارند.
در گزینه آخر می توانیم به چرخ صندلی اداری لاستیکی اشاره کنیم. این چرخ ها روی سطح صاف مانند پارکت و سرامیک حرکت مناسب تری دارند تا روی سطوح زبر و ناهموار. اما قابلیتی که این چرخ ها را متمایز می کند، قابلیت قفل شدن است، که افراد می توانند در صورت نداشتن حرکت آن را قفل کنند.

انواع چرخ های صندلی اداری

تعویض چرخ صندلی اداری:

در برخی مواقع چرخ های صندلی های اداری دچار مشکل و خرابی می شوند و نیاز به تعمیر دارند. صندلی های اداری به دو صورت پیمی و پیچی به پایه متصل می شوند که، تعویض هر کدام از آن ها متفاوت است. البته در ادامه به تعویض هر دو نوع چرخ صندلی اداری می پردازیم.

 

تعویض چرخ صندلی
تعویض چرخ صندلی اداری مدل پیمی:

تعویض چرخ در مدل پیمی، پیچیدگی و دشواری بیش تری نسبت به مدلی پیچی دارد. برای تعویض چرخ در این مدل، در قدم اول باید صندلی برعکس شده و پایه های آن رو به بالا باشد. سپس باید با استفاده از پیچ گوشتی، پایه صندلی را از چرخ جدا کنید. سپس باید چرخ مناسب را جایگزین چرخ قبلی کنید‌. چرخ مناسب برای سرامیک و پارکت چرخ ها ژله ای هستند.

تعویض چرخ صندلی اداری مدل پیچی:

برای تعویض چرخ صندلی اداری، در این مدل از چرخ ها؛ باز هم در قدم اول باید صندلی را برعکس کرده تا بتوانیم تعویض را انجام دهید. در مرحله بعد با استفاده از آچار ۱۳ پیچ موجود در صندلی را در جهت عقربه ساعت می چرخانیم تا چرخ جدا شود. بعد از این که چرخ را جدا کردیم و چرخ مناسب را جایگزین کردیم، دوباره با استفاده از آچار ۱۳ پیچ ها را خلاف عقربه های ساعت می چرخانیم. در نهایت، تعویض چرخ صندلی اداری به اتمام می رسد‌.

نحوه ی تعویض چرخ پینی صندلی اداری

نحوه ی تعویض چرخ پیچی صندلی اداری

دیدگاهتان را بنویسید